AKTUALNOŚCI

Podsumowanie 27. edycji targów SMM

Międzynarodowe Targi Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM 2018 dobiegły końca. W Hamburgu zaprezentowało się 2 289 wystawców z 69 krajów, w tym z Polski. Z naszą kamerą odwiedziliśmy polskie stoiska.

Na SMM jesteśmy już po raz 6., czyli tak naprawdę 12. rok z rzędu. Bardzo nam zależy na tym, żeby tutaj przywołać osoby, które już się z nami znają, jak również nowe, zainteresowane tym, co to znaczy mobilna ekipa serwisowa, która może latać po całym świecie i remontować silniki na statkach – mówi Magdalena Borejszo-Bulc, dyrektor zarządzająca AHB Service.

Daniel Okruciński ze stoczni CRIST, podkreślił, że szlagierem są zbudowane przez stocznię promy.

Elektryczne, czy hybrydowe, które zrobiliśmy i które próbujemy ciągle promować. Jesteśmy jedną z niewielu stoczni w Europie, która buduje Heavy Lift Jack up, uczestniczymy w przetargu na nowy projekt, i doki pływające – jesteśmy w trakcie rozmowy z klientem, który chce następny dok pływający, podobny do tego, który już dostarczyliśmy – mówi Daniel Okruciński ze stoczni CRIST.

Marcin Dąbrowski, prezes SR Nauta, powiedział, że targi SMM w Hamburgu to okazja do spotkania potencjalnych i obecnych klientów oraz rozwijania sieci handlowej o nowych kontrahentów.

Aktywnie poszukujemy nowych klientów na remonty statków cywilnych, a także na przebudowy, systemy wód balastowych oraz scrubbery, które w obecnej chwili są jednym z wiodących produktów w stoczniach – wymienia Marcin Dąbrowski, prezes SR Nauta.

Na targach, swoją ofertę prezentowała także grupa ACTIV skupiająca trzy odrębne spółki funkcjonujące w różnych obszarach branżowych, od obsługi sektora stoczniowego, przez sektor jachtowy, aż po produkcję mebli. O pływających domach, które tworzy firma ACTIV pisaliśmy TUTAJ.

Wśród wystawców w Hamburgu prezentowały się także firmy zrzeszone w ramach projektu InterMarE South Baltic. Jego celem jest zintegrowanie Regionu Południowego Bałtyku i wzmocnienie jego potencjału.

Udało nam się wraz z partnerami zgromadzić 32 firmy na tym naszym wspólnym stoisku, które przedstawiają swoją ofertę branżową związaną z gospodarką morską. Są to branże, które przede wszystkim remontują, wymieniają podzespoły w jednostkach pływających, handlują częściami i budują np. zaplecza tzw. obsługi elektronicznej – tłumaczy Magdalena Magdzińska, z-ca dyrektora ds. organizacji Międzynarodowych Targów Gdańskich, liderka projektu InterMarE South Baltic.

PROMAP natomiast zaprezentował podczas SMM m.in. okna i iluminatory, którymi zainteresowani są głownie producenci dużych statków pasażerskich.

W tym roku po raz pierwszy również próbujemy wejść w nowe rozwiązania, żeby sprostać zapotrzebowaniu rynku, czyli lekkie konstrukcje aluminiowe w zakresie zamknięć drzwi i okien, w tym okien elektrycznie przesuwnych. W tym roku targi są bardziej nakierunkowane na fachowców. Osoby, które nas odwiedzają, nie są przypadkowe, wiedzą czego szukają, oczekują, zadają konkretne pytania – mówi Przemysław Hoffmann z PROMAP.

Robert Kawa z Meblomoru podkreślił, że firma co dwa lata na targach stara się pokazać nowe produkty.

Pracujemy nad nowymi drzwiami, włazami, meblami nierdzewnymi, z których jesteśmy znani w całej Europie – mówi Robert Kawa z firmy Meblomor.

FAMOR zaś pokazał na targach SMM m.in. nową linię opraw oświetleniowych ze źródłem światła LED.

Od tego roku możemy zaprezentować całą serię i praktycznie cały pakiet oświetlenia na statki. Odnawiamy swoje stare kontakty, poznaliśmy nowych klientów, mam nadzieję, że to przyniesie pozytywne efekty w przyszłości – mówi Jacek Łosiakowski, prezes FAMOR.

Rafał Bogusz z NGL Machining, zajmującej się mobilną obróbką skrawaniem, powiedział, że rynek zagraniczny dla firmy wciąż jest nowy.

Stąd chcemy się bardziej otworzyć na Zachód, w cudzysłowie mówiąc Zachód, bo również wykonujemy usługi na Wschodzie i taką szansę dadzą nam te targi. W Polsce praktycznie zrobiliśmy wszystko, co chcieliśmy zrobić, kwestia teraz: utrzymania kontaktu, marki, dalszego rozwoju, możliwości podążania za stocznią, realizacji tych projektów, które oni realizują – mówi Rafał Bogusz z NGL Machining.

Na targach Seatech Engineering natomiast zaprezentował własne projekty okrętów i jednostek pływających, które chce rozwijać m.in. dla zagranicznych klientów.

Po pierwsze promocja, a po drugie spotkanie starych klientów, nowych klientów, odnowienie znajomości. Nie ma innych takich targów, jak te tutaj w Hamburgu – podsumowuje Adam Ślipy z Seatech Engineering.

Trendy w SMMart Shipping

27. edycja targów SMM odbyła się pod hasłem „Trendy w SMMart Shipping” i poświęcona była cyfryzacji i ekologicznej żegludze. To nie przypadek, że organizatorzy wybrali właśnie to motto. Cyfryzacja oraz ochrona środowiska to jedne z kluczowych czynników napędowych branży. Potwierdziło to wielu wystawców, na stoiskach których pojawiły się ekrany dotykowe, symulatory i gogle wirtualnej rzeczywistości, tak by innowacyjne technologie były bardziej namacalne dla odwiedzających.

Targi SMM 2018 odniosły sukces nie tylko dla nas jako organizatorów, ale szczególnie dla wystawców i gości. W tym roku po raz kolejny pokazaliśmy, kto jest kim w świecie morskim i udowodniliśmy, że nic nie może zastąpić interakcji między kluczowymi graczami w branży – mówi Bernd Aufderheide, prezes i dyrektor generalny Hamburg Messe i Congress GmbH.

Gościem specjalnym targów był Kitack Lim, sekretarz generalny Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Uczestniczył m.in. w ceremonii otwarcia SMM w ratuszu w Hamburgu, a także w jednej z konferencji specjalnych, na której wyjaśnił założenia programu ochrony środowiska IMO.

Podczas SMM sfinalizowano wiele transakcji biznesowych. GEA np. ogłosiła, że firma P & O Cruises zamówi od niej innowacyjną technologię chłodniczą. Towarzystwo klasyfikacyjne DNV GL natomiast zapowiedziało, że zlecono mu nadzór i klasyfikację projektu budowy w chińskiej stoczni Huangpu-Wenchong (HPWS) nowego kontenerowca o pojemności 2 750 TEU. Producent śrub okrętowych MMG zaś z okazji SMM dostarczy największą na świecie śrubę okrętową na kontenerowiec o pojemności 4 000 TEU należący do MSC. Można ją było zobaczyć przed głównym wejściem na targi.

SMM 2018 odwiedziło ok. 50 000 osób z ponad 120 krajów. Na targach przyjętych zostało także 15 delegacji biznesowych oraz 12 delegacji politycznych z Niemiec i innych państw.

SMM uzupełniło 5 konferencji tematycznych. Wśród nich m.in. poświęcone digitalizacji (Maritime Future Summit), ochronie środowiska (Global Marine Environmental Congress), badaniu oceanów (Offshore Dialogue) oraz bezpieczeństwu i obronie (Maritime Security & Defence). Udział w nich wzięło ponad 500 osób.

Kolejna edycja Międzynarodowych Targów Budowy i Wyposażenia Statków, Maszyn i Technologii Morskich – SMM odbędzie się w dniach 8-11 września 2020 r. w Hamburgu.

POPRZEDNIE AKTUALNOŚCI
resizer

ACTiV na Targach SMM w Hambugu (4-7.09.2018)

Tegoroczna edycja SMM będzie miała miejsce w dniach 4-7 września 2018 roku w Hamburgu.  Gorąco zachęcamy Państwa do odwiedzenia naszego stoiska, oznaczonego B5.207.

resizer

Prace ACTIV na katamaranie Oceanograf

Gdyńska Stocznia Remontowej „Nauta" która wraz z konsorcjum z stocznią „Crist” , zbudowała katamaran naukowo-badawczy dla Instytutu Oceanografii Uniwersytetu Gdańskiego. Jednostka dnia 24 czerwca 2016 oficjalnie otrzymała imię – Oceanograf. Firma Activ spółka z o.o. wykonała na katamaranie wszystkie prace wyposażeniowe pod tzw. klucz.

resizer

Wydarzenie z Baltexpo 2017

11 września 2017 roku w ramach Międzynarodowych Targów Morskich Baltexpo 2017 w Gdańsku podpisano list intencyjny rozpoczynający prace nad utworzeniem konsorcjum firm zainteresowanych stworzeniem polskiego łańcucha dostaw dla projektu „W pełni wyposażonej podstacji transformatorowej na morskie farmy wiatrowe”. Ideą konsorcjum jest dostarczenie na rynek zaawansowanego technicznie, w pełni wyposażonego produktu.

ul. Bałtycka 4
83-032 Pszczółki, Polska
tel. + 48 58 692 05 23
fax: +48 58 692 80 22
e-mail: info@activship.com

NAPISZ DO NAS